HARPUN, metalna naprava od čelika ili duraluminija, koja naliči na strelicu ili koplje, služi za lov većih riba i morskih sisavaca. Vršak harpuna je zašiljen; sa strane vrška su rasklopni zupci, koji se rasklope, kad se h. zabode u tijelo životinje. Oko sredine harpuna nalazi se čelični prsten, za koji se priveže uzica, konop ili kabel, kojim je h. spojen s puškom ili topom. Manji se harpuni bacaju rukom ili puškom, a veći (pri kitolovu) iz osobitog topa (spigona). H. se upotrebljava i u sportskom ribolovu podvodnom puškom na bijelu kvalitetnu ribu i u privrednom ribolovu na tunje, morske pse, pliskavice i jaglune.

Kad se h. zabode u tijelo ribe ili morskog sisavca, životinja se trgne, rasklopni se zupci rastvore, i h. se više ne može izvući; pogođena se životinja nakon kraćeg ili dužeg otimanja, iscrpena ili uginula, dovuče konopom ili uzicom na brod ili čamac. Spočetka se na kitove bacao h. rukom iz čamca na vesla. To je bio mučan i opasan posao, jer je kit golema životinja, a ranjen teglio je ponekad kitolovački čamac i po čitav dan, dok nije iznemogao. Mnoge je kitolovačke čamce kit odvukao daleko od matičnog broda i u magli ponekad nisu našli svoje uporište.

God. 1864 Norvežanin Svend Foyn izumio je eksplozivni h. koji je izvršio preokret u kitolovu. Takav se h. danas izbacuje iz osobitog harpunskog topa s pramca motornih brodova kitolovaca. Veličina harpuna ovisi о vrsti kitova i teži oko 75 kg; rasklopni su zupci dugi do 25 cm. Pogođen harpunom, kit se bijesno otima, i borba može potrajati više sati; da se na pr. plavi kit ubije, često je potrebno čak i do 5 harpunskih eksplozija. Kad je konačno usmrćen, kit se dotegli do broda za preradbu ili se tegli na kopno, u stanicu za kitolov, gdje su instalirani uređaji za preradbu. Kitolovački je h. spojen s harpunskim topom pomoću vrlo jakog konopa, koji mora izdržati trzaj pogođenog kita, ali i biti gibak, da se s konopom može lako raditi. Za tu svrhu prije se upotrebljavao kudjeljni konop od najfinije talijanske konoplje (Bologna), a danas se izrađuje ponajviše od nylona i drugih sintetskih vlakna (koja imaju veću čvrstoću i manje trunu).

Konopljino ili nylonsko uže, kojim je h. vezan za brod, ima elastični prijemnik trzaja i raskidne kočnice od gumenih vrpca. Radi eliminiranja trzaja, kad ranjeni kit zaroni u dubinu, uže se provlači preko kolotura na jarbolu, koji visi na dugoj veoma elastičnoj opruzi. Nakon trzaja uže dalje istječe iz spremišta, a zadržavaju ga gumene vrpce, kojima je uže privezano za očnjake na brodu. Te vrpce pri istjecanju pucaju. Iako se eksplozivni harpuni sada najviše upotrebljavaju, ipak se za kitolov traži efikasnije sredstvo, i u najnovije doba sve se više primjenjuju električni harpuni. Oni se izbacuju iz malih topova (spigona) kao i ostali harpuni; razlika je samo u načinu ubijanja kita. Električni je harpun vezan za brod relativno tankim električnim kabelom, koji je veoma pažljivo namotan kraj topa na čunjastom bubnju, da brže istječe, bez zamrsa i vitica. Kad h. pogodi kita, iz specijalnog električnog kondenzatora pusti se struja od 1oo amp i 220 V; struja za 10—15 sek omami kita, i zbog toga taj kabel ne osjeti jačih trzaja. Struja se ipak propušta 3 min, jer kratka elektrokucija nije dovoljna. Kad se uzme u obzir, da kit, pogođen eksplozivnim harpunom, ponekad ugine tek poslije borbe od više sati, prednost je električnog harpuna veoma velika. Pokuse s električnim harpunima izvršila su u suradnji društva General Electric i United Whalers iz Londona, norveško kitolovačko društvo Electroval iz Osla i tvornica oružja u Kongsbergu u Norveškoj. Električnim harpunom se ne ranjava kitovo tijelo, pa je i kvalitet dobivenih prerađevina mnogo bolji.

U Norveškoj harpunskom puškom love tunje, kada oni, u potjeri za srdelicom papalinom, zalaze u fjordove; takva je harpunska puška teška oko 10 kg, a sam h. oko 2 kg·, love se veliki tunji (do 150 kg i više). Prije su se i morski psi lovili uglavnom harpunom, a danas se u privrednom ribolovu love mehaniziranim parangalima jake konstrukcije.

Jagluni (Xiphias gladius) u južnoj Italiji, u Mesinskom prolazu, love se harpunom, nataknutim na koplje, koje je dugo do 4 m i baca se ručno. Pri kraju harpuna pričvršćen je jak konop, dug do 200 m.F. G. i L. Kć.